povídání nejen o lyžování
Lyžování

Ceny skipasů

skimapa

Ceny skipasů stále rostou. Každý rok je to zdražení o pár procent. U nás i v zahraničí.

Dostáváme za více peněz i více služeb? Nebo kvalitnější služby?

Častým a prakticky jediným argumentem bývá, že lyžařská střediska investují do umělého zasněžování. To je jistě dobře a jsme tomu moc rádi, ale je to opravdu ta správná služba, kterou za více a více peněz chceme dostávat? Myslíme si, že nikoliv. Je jistě skvělé, že např. na Monínci se dá lyžovat i v době, kdy ještě nezačalo padat listí ze stromů. Ale je toto něco, za co si rád každý připlatí?

Ačkoliv umělé zasněžování zajistí, že když máme naplánovánu dovolenou a najednou není hezké zimní počasí, tak si i tak můžeme zalyžovat. Není to sice ono, ale z kopce dolů se svezeme. Bez umělého zasněžování bychom si hledali jiný program a je otázka, zda lepší či horší než lyžování na vysněženém pruhu sněhu.

No v každém případě si myslíme, že investice do umělého zasněžování je spíše investicí vhodnou pro provozovatele lanovek a vleků, kteří si prodlouží sezonu. Není to lepší služba pro nás, návštěvníky hor, není to nic, za co bychom si rádi každý rok připlatili něco navíc.

Ale zpět k cenám skipasů. Porovnáme jednodenní skipas.

Ceny skipasů v ČR

Špindlerův Mlýn – 850 Kč

Černá Hora – Pec pod Sněžkou – 690 Kč

Lipno – 680 Kč

Klínovec – 680 Kč

Rokytnice nad Jizerou – 650 Kč

Kouty nad Desnou – 650 Kč

Špičák (Šumava) – 610 Kč

Špičák (Jizerky) – 550 Kč

Monínec – 510 Kč

Pustevny – 440 Kč

A pro porovnání ceny skipasů v Itálii

Kronplatz – 1539 Kč (57 €)

Livigno – 1242 Kč (46 €)

St. Caterina – 1080 Kč (40 €)

Paganella – 1080 Kč (40 €)

a tak dále a tak dále.

Je to nesměrodatné srovnání. Nikdo nepojede 700 km na jeden den lyžovat na Kronplatz. Vždy asi zvolí bližší lyžařské středisko někdo u nás doma. Je tedy skvělé, že i zde se něco děje, že je možné lyžovat hned za humny, ale přeci jenom – nejsou ty ceny nastaveny moc vysoko? Respektive jinak – dostáváme za ty peníze srovnatelnou službu? My si myslíme, že ne. Myslíme si, že by naše střediska měla být schopna nabídnout i něco více, než jenom zasněžování a vysokou cenu.