povídání nejen o lyžování
Zimní dovolená

Cestovní pojištění na hory

cestovní pojištění na hory

Jako občané České republiky a tedy občasné Evropské unie máme všichni tzv. Evropský zdravotní průkaz.

Přesto my i všichni ostatní nabízíme

cestovní pojištění na hory

Proč to tak je?

Má smysl platit za něco, co vlastně již mám ve svém zdravotním pojištění?

Naše odpověď je ano. Smysl to má.

Důvody pro naši odpověď jsou vlastně tři.

První důvod

Tento důvod je ten hlavní a základní. Běžné zdravotní pojištění nekryje téměř nikdy vše. Existuje spousta situací, kde běžné zdravotní pojištění nestačí. Často je to třeba z našeho pohledu běžný zákrok horské služby. A takový transport vrtulníkem ze sjezdovky už stojí pořádný ranec. A nemusí to být jenom vrtulník, často stačí i běžný zásah horské služby a svoz skůtrem.

Výhodou cestovního pojištění je i skutečnost, že ve většině případů stačí pojistnou událost nahlásit a pak už se o nic nestaráte. U veřejného zdravotního pojištění se často stává, že je nutné řešit i úhradu na místě a pak složitě nárokovat proplacení od své zdravotní pojišťovny. Kron náročné administrativy a starostí navíc – máte u sebe běžně např. 1500 euro?

Druhý důvod

Cestovní pojištění na hory není nikdy jenom pouhé pojištění léčebných výloh. Každé cestovní pojištění zahrnuje i nějaké služby navíc. Z nich jsou důležitá zejména tyto dvě:

  • pojištění odpovědnosti – velmi užitečné rozšíření cestovního pojištění. Jistě si dovedete představit, že se s někým na sjezdovce srazíte a ejhle, on po Vás hned nárokuje škodu na zdraví či na majetku (lyžích, vybavení). No, ještě třeba zničené lyže si jistě dovedete představit, že zaplatíte. Ale škoda na zdraví? Zde se bavíme o milionech.
  • pojištění storno poplatků – je to nepříjemné, ale řešíme to čím dál častěji. Zvlášť rodiny s dětmi řeší téměř každý týden, že dítě má horečky a zda není možná změna termínu či bezplatné zrušení dovolené. Téměř nikdy to pár dní před odjezdem není možné a pak propadá obří suma za dovolenou pro celou rodinu. Pojištění by to bez problémů pokrylo a na dovolenou nemusíte cestovat s nemocným dítětem či ji úplně oželet.

Třetí důvod

Tento důvod je takový hodně přízemní. Je to o tom, že cestovní pojištění na hory stojí pár korun. Zkuste počítat s námi – 4 členná rodina. Pobyt v Itálii v apartmánu na týden a skipasem na 6 dní. Dětem je třeba 12 let, tedy již platí i skipasy. Cena takové dovolené může být cca 1500 eur, tedy asi 40 tisíc Kč. Pojištění takové dovolené a tedy i pojištění velkého klidu,  vyjde na cca 700 Kč. Za klid a jistotu tedy zaplatíte cca 1,5 % ceny navíc. Zdá se vám to moc? Nám ne. Dle nás se to jistě vyplatí.

A pak takové dodatečné a drobné důvody

  • spoluúčast – někde až 30% z ošetření
  • poplatky za pobyt v nemocnici
  • repatriace – tedy např. převoz zraněného domů či k dalšímu ošetření
  • asistence – pomoc s řešením nelehké situace či i např. tlumočení či konzultace

Za nás tedy – cestovní pojištění na hory jednoznačně ano.